1xbit giriş
Anasayfa / 1xBit / Dijital Paraların Spor Dünyasındaki Etkileri!

Dijital Paraların Spor Dünyasındaki Etkileri!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Spor dünyası, özellikle reklam ve sponsorlukla ilgili alanlardaki yeniliklerin her zaman öncüsü olmuştur; dolayısıyla, bildiğimiz dünyayı değiştirme potansiyeline sahip yeni bir dijital para türü olan kripto para birimlerinin ortaya çıkmasıyla kesinlikle bu öncülükten de payını aldı. İşte bu sektörün dijital jetonizasyon süreci çeşitli spor dallarında nasıl işliyor görelim.

Chiliz dijital jetonizasyonun öncülüğünü yapıyor

Her şey 2014 yılında NBA’de oynayan profesyonel basketbol takımı Sacramento Kings’in Bitcoin’i ödeme metotları listesine koymasıyla başladı. Böylelikle teknoloji meraklısı taraftarların biletlerini ve kulübün ticari ürünlerini, kripto paraların atası olan ve o zamanki birim fiyatı 1,000 $ civarında olan BTC (bitcoin) ile satın almalarına olanak sağlandı.

Ancak, kripto paranın gerçekten benimsenme dalgası biraz daha sonra, futbolun, ya da bizim Amerikalı okuyucuların dediği gibi Soccer’ın işin içine adım atmasıyla başladı. Futbolun tüm dünyada milyarlarca insana yayılan en büyük hayran kitlesine sahip olduğu biliniyor. Kesin olarak söylemek gerekirse 3,5 milyar, bu rakam son Dünya Kupasını yerinde ya da televizyonlardan izleyen taraftar sayısını temsil ediyor.

Blockchain’in dünyada bu kadar popüler olan bu spora dahil edilmesine öncülük eden şirketin adı Chiliz. Bu Londra merkezli blockchain start-up firması; dijital taraftar jetonları, otantik koleksiyon ürünleri, diğer blockchain özellikli yardımcı yazılımları ve hatta oy haklarının dijital jetonizasyonu için teknik araçlar sağlayan bir platform geliştirmiştir.

Şimdiye kadar, Chiliz tarafından icat edilen en popüler buluş, İspanyol futbol kulüplerinin resmi üyelerine bir referans olarak Socios unvanı verilmiş bağımsız bir mobil uygulamadır. Bu uygulama dünya çapına yayılmış futbol fanatiklerine, favori kulüplerinin dijital jetonlarını edinerek bazı kulüp kararları üzerinde oy hakları ve bazı kulüp ödülleri kazanma şansı sunuyor. Uygulama başlatılalı çok uzun zaman geçmemiş olsa da Chiliz ekibi; Paris Saint-Germain, Juventus, AS Roma ve West Ham United gibi popüler futbol takımları ile çoktan iş ortaklığı kurmuş durumda.

Kripto’nun marka imajını reklamlarla yükseltmek

Kriptografik jetonlar, çağdaş spor endüstrisinin ikinci en önemli bileşeni olan reklamlarda da varlıklarını göstermeye başladılar.

Wolverhampton Wanderers, 2018/19 sezonunda resmi oyun formalarının kollarına saygın bir kripto para birimi olan CoinDeal’in logosunu yerleştirmeyi kabul ederek ayak parmaklarını kripto sularına daldırmış seçkin bir İngiliz futbol kulübü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Cleveland Cavaliers UnitedCoin adlı gelecek vaat eden bir P2P kripto para birimi platformu ile ortaklık kurdu. Bu platformun resmi logosu, Cavs’ın iç saha arenası Rocket Mortgage FieldHouse’ta ve takımın eSpor bölümünün Cavs Legion adlı sosyal medya profilinde yer alacak.

NFL de kriptoyu benimseme konusunda hiç te utangaç değil. Birkaç hafta önce, Miami Dolphins hayranları için Litecoin ile yıllık 50/50 Çekilişine bilet satın almayı mümkün kıldı ve aynı zamanda kendi stadyumunda LTC logosunu vitrine çıkarmaya başladı.

Bunlar sporda artan kripto benimsemelerinden sadece birkaç enstantane, ancak bu iki endüstrinin başarılı bir şekilde birleşmesinin yakın gelecekte ortaya çıkarabileceği muazzam potansiyele de parlak birer örnek teşkil ediyorlar.

1xbit’e Giriş İçin Tıklayın

 

 

Hakkında yazar

Check Also

1xbit ten Kripto Para Birimi Nasıl Satın Alınır?

1xBit’te yeni misiniz? Hâlâ kripto para biriminiz yok mu? Nasıl alabileceğinizi bilmiyor musunuz? Bu kılavuzu …

Dijital Paraların Spor Dünyasındaki Etkileri! | 1xBit